מדבא

מדבא היא עיר היסטורית שהוקמה עוד בתקופת המקרא כעיר גבול בין מואב לעמון. בהמשך הייתה עיר חשובה בתקופה הרומאית וההלניסטית. בתקופה הרומאית הייתה זו עיר חשובה מאוד של האימפריה ונבנו בה מונומנטים שניתן לראות שרידים מהם עד היום. העיר קיבלה תנופה אדירה בתקופה הביזנטית ונבנו באזור כנסיות ופסיפסים. העיר הפכה במרוצת השנים למקום "עלייה לרגל" עבור מטיילים שבאו לחזות בפסיפסים המיוחדים שבה.

הפסיפס המפורסם והחשוב ביותר בעיר הוא מפת מדבא. המפה היא חלק מרצפת כנסיית סט. ג'ורג' ומתוארכת למאה ה-6 לספירה (לפני כ-1400 שנה!). המפה מתארת את המזרח התיכון בפסיפס יוצא דופן. בחלק המרכזי של המפה נמצאת ירושלים (בתמונה למטה), שמובלטת ומוגדלת ביחס לשאר הפסיפס ומפורטים בה פריטים ארכיטקטונים שונים הקיימים בירושלים. הפריטים מסודרים במרחב ע"פ חשיבותם הדתית, כך למשל כנסיית הקבר היא המבנה המרכזי במפה. כמו כן מפת מדבא כוללת אתרים וישובים מאותה תקופה ולמעשה, כשנמצאה, בשנת 1884, שימשה הוכחה לקיומם של אותם אתרים. בין השאר בעקבות חשיפת המפה נחפר ונמצא עמוד אבן מתחת לשער שכם, מה שהסביר את שמו הערבי של השער – שער העמודים.

אוכלוסית העיר מדבא כיום היא חצי מוסלמית וחצי נוצרית ולכן אפשר לראות בעיר כנסיות לצד מסגדים.

ישנם שני אתרים היסטוריים מעניינים בקרבת מדבא - מערבית למדבא נמצא אתר המזוהה עם הר נבו המקראי ובו כנסייה ופסיפסים. מהר נבו ניתן לראות את הארץ המובטחת. אתר נוסף הוא העיר העתיקה מכוור, שהייתה אחד משלושת המעוזים האחרונים במרד הגדול (האחרים הם מצדה והרודיון).